Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Channel Catalog


Channel Description:

blog Bogdana Szymańskiego poświęcony odnawialnym źródłom energii, energooszczędności, efektywności energetycznej, energetyce słoneczniej

older | 1 | .... | 3 | 4 | (Page 5)

  0 0

  27 kwietnia IKEA zaprezentowała swoją ofertę w zakresie fotowoltaiki. Informacja ta była bardzo oczekiwana przez branżę szczególnie z trzech powodów. Po pierwsze działające lokalnie firmy instalacyjne obawiały się, że silna kapitałowo IKEA wejdzie na rynek z bardzo niską ceną trudną do osiągnięcia dla lokalnych firm. Tak się jednak nie stało IKEA postawiła na średnią półkę cenową nie próbując konkurować tylko niską ceną stawiając bardziej na kompleksowość rozwiązania. W przypadku małych instalacji do 5 kWp ceny oferowane przez IKEA zazwyczaj mieszczą się w granicach 5-6 tyś zł za kWp zainstalowanej mocy w zależności od wybranych komponentów oraz pokrycia dachowego. W przypadku większych instalacji powyżej 10 kWp ceny spadają do poziomu 4100 – 5000 zł/kWp. Należy zaznaczyć, że IKEA nie wprowadziła zestawów fotowoltaicznych, lecz każda wycena jest indywidualna. 


  Moduły fotowoltaiczne Canadian Solar dostępne w ofercie IKEA
  Moduły fotowoltaiczne Canadian Solar dostępne w ofercie IKEA
  Drugim powodem oczekiwania przez branżę PV na ofertę IKEA są działania promocyjne i marketingowe koncernu. Największą korzyścią dla branży fotowoltaicznej jaką może dać IKEA to edukacja i promocja energetyki słonecznej. Będąc szczerym spośród wszystkich firm nawet tych dużych kapitałowo jak polscy sprzedawcy energii którzy także rozpoczęli przygodę w PV IKEA poprzez swój profil działalności i olbrzymi aktywny kontakt z klientem indywidualnym może przyczynić się w dużej mierze do promocji fotowoltaiki z czego korzyść pośrednio będą czerpać także pozostali gracze na rynku.

  IKEA w Europie z różnym sukcesem próbowała sprzedawać fotowoltaikę jednak zawsze wejście koncernu w tą branżę było poprzedzone analizą rynku. Dlatego też trzecim powodem, dla którego branża PV oczekiwała oferty IKEA jest sygnał, że na polskim rynku, przy obecnych cenach instalacji i obowiązującym prawie jest potencjał do sprzedaży instalacji PV bez dotacji w większej skali.

  Oferta IKEA jest znana, oczekiwania są duże teraz branża będzie bacznie przyglądać się wynikom sprzedaży, aby sprawdzić jak duży koncern poradzi sobie na tym trudnym polskim fotowoltaicznym rynku! Zagrożeń w cale nie jest mało. Sama IKEA wydaje się być dobrze do fotowoltaiki przygotowana, sprzedawcy są przeszkoleni, działa oprogramowanie doborowe, oferta jest prosta i przejrzysta. Źródłem największej liczby niewiadomych jest partner „techniczny” IKEA firma Geo Solar. Spółka córka Geo Renewables znanego dewelopera farm wiatrowych. Czy nowa spółka bez dużego doświadczenia w PV poradzi sobie z obsługą instalacji rozproszonych po całym kraju? Drugim czynnikiem ryzyka są same firmy instalacyjne. W Polsce w zakresie montażu instalacji PV w dużej mierze dominuje brak doświadczenia i partyzantka. Czy na takim rynku uda się stworzyć sprawne i efektywne zespoły montażowe zapewniające odpowiednią jakość montażu?

  Zdecydowanie największym wyzwaniem IKEA będzie przełamanie mitu dotacji. Lata łatwej możliwości pozyskania dotacji prawie na wszystko sprawiło, że w branży fotowoltaicznej trudno sprzedać instalację PV bez dotacji. Inwestorzy często tak odurzeni są magią dotacji, że za bardziej atrakcyjną ofertę uznają instalację z dotacją 30% niż z rabatem 30% o sumarycznie takiej samej cenie końcowej. Choć może wyda się to nielogiczne a nawet głupie, aby podnieść sprzedaż niektóre firmy celowo podnoszą ceny, aby później dać klientowi końcowemu „niby dotację” – i odziwo takie podejście podnosi wyniki sprzedaży. Czy przy takich praktykach IKEA uda się ucywilizować tworzenie ofert na instalacje PV?
  0 0

  Niedawna informacja o niewypłacalności jednego z największych producentów modułów PV firmy Solar World jest bardzo dobrym podłożem do szerszej dyskusji na temat gwarancji producenta na moduły fotowoltaiczne. 

  Dłuższa gwarancja nie zawsze musi dla inwestora oznaczać wyższe bezpieczeństwo.
  Nie wszyscy pamiętają, że kilka miesięcy przed ogłoszeniem niewypłacalności Solar World mocno nagłaśniał wydłużenie gwarancji na wady ukryte modułu PV z 10 do 20 lat. Ile warta będzie ta gwarancja po ewentualnym bankructwie firmy – pytanie to można potraktować jako retoryczne!

  Każdy produkt ma pewne optimum gwarancyjne wynikające z jego awaryjności przy którym koszty obsługi gwarancji są policzalne i akceptowalne dla firmy udzielającej gwarancji. Nie zmieniając produktu wydłużenie gwarancji musi dla gwaranta oznaczać w przyszłości wyższe koszty obsługi. Z tego powodu przy niezmienionej cenie produktu istotnie dłuższa gwarancja to czysty marketing. Jeżeli firma nie żąda dodatkowej opłaty za przedłużenie gwarancji to albo obniży jej zakres albo nie zamierza jej honorować.

  Parafrazując krzywą Laffera dla gwarancji na moduły PV także można wyznaczyć pewne optimum gwarancyjne.

  Gwarancja na moduły fotowoltaiczne a bezpieczeństwo inwestora

  Do pewnego momentu dłuższa gwarancja oznacza wyższe bezpieczeństwo dla inwestora, gdyż dłużej może żądać naprawy lub wymiany w przypadku ujawnienia się usterki. Jednak nie jest możliwe, aby jakakolwiek firma była w stanie zagwarantować i udzielić gwarancji na nieskończenie długi okres. Dlatego bardzo długie gwarancje są słabe jakościowo, obwarowane wieloma zapisami i obowiązkami, które w praktyce mają utrudnić inwestorowi skorzystanie z niej. Co więcej w raz z czasem rośnie ryzyko bankructwa producenta, zmiany jego podmiotowości itd co w konsekwencji może sprawić, że po pewnym czasie obowiązywania gwarancji nie będzie ona możliwa do wyegzekwowania. Na przykładzie obserwacji rynku w przypadku modułów PV optymalny czas gwarancji wynosi ok. 10 lat.

  Od kiedy biegnie czas gwarancji?
  W przeciwieństwie do gwarancji regulowanej przez prawo a udzielanej przez sprzedawcę, wykonawcę instalacji PV gwarancja producenta daje dużą dowolność co do zakresu i czasu obowiązywania. Bardzo często okres gwarancji płynie od momentu produkcji modułu PV lub od czasu jego dostawy do importera/dystrybutora. Z tego względu moduły PV składowane kilka lat na magazynach kolejnych pośredników czy zakupione z wyprzedaży mogą mieć dużą część gwarancji już za sobą. Z tego powodu warto zastrzec w umowie, aby dostarczone urządzenia były nowe w sensie wyprodukowane np. nie wcześniej niż 6 miesięcy przed montażem.

  Jak funkcjonuje gwarancja?
  Wielu inwestorów uważa, że reklamując moduł fotowoltaiczny po kilku latach otrzyma taki sam nowy lub naprawiony. To bardzo błędne myślenie. Wymiana modułu na nowy jest możliwe w czasie produkcji danego modelu zazwyczaj oznacza to okres ok 2 lat. Po tym czasie niektórzy producenci mogą mieć jeszcze jakieś moduły na magazynie jednak w praktyce po kilku latach roszczenia gwarancyjne załatwiane są poprzez rekompensaty finansowe.
  Należy nadmienić, że jeżeli gwarant nie prowadzi działalności na terenie Polski lub nie ma tu oficjalnego przedstawiciela oddanie modułu na gwarancje czyli dostarczenie do producenta może najzwyklej nie być opłacalne finansowo.

  0 0

  W najbliższych latach programy parasolowe będą ważnym elementem rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Czy są programy parasolowe w komentarzu video.

   

  0 0


  0 0

  Mimo problemów wydawniczych i małych opóźnień w końcu jest dostępne VI wydanie książki Instalacje fotowoltaiczne zawierające aż 315 stron informacji o fotowoltaice i 10 stron reklam. Jak w każdym kolejnym wydaniu pojawiały się nowe rozdziały, przykłady, grafiki. Zainteresowani mogą zależeć książkę w oficjalnym sklepie i jak zawsze cena zawiera koszty przesyłki.

  książka instalacje fotowoltaiczne

  Szczególne podziękowanie dla partnerów bez których wydanie książki byłoby znacznie trudniejsze
  Fronius
  Corab
  Keno
  Viessmann
  BayWa
  Solgen
  Glogenergia
  Huawei
  Targi Kielce


  SPIS TREŚCI VI wydania "Instalacje fotowoltaiczne":
                                                                             
  1. Moduły fotowoltaiczne

       1.1. Moduł fotowoltaiczny – definicja i budowa

       1.2. Podział ogniw i modułów fotowoltaicznych ze względu na materiał półprzewodnikowy

            1.2.1. Moduły zbudowane z ogniw z krzemu krystalicznego

            1.2.2. Moduły cienkowarstwowe

       1.3. Podział modułów PV ze względu na budowę ogniw PV lub modułu PV

            1.3.1. Cienkowarstwowe hybrydowe moduły fotowoltaiczne

            1.3.2. Moduły monokrystaliczne z obiema elektrodami z tyłu (all back contact)

            1.3.3. Moduły monokrystaliczne typu hit

            1.3.4. Moduły oparte o ogniwa typu PERC

            1.3.5. Moduły PV szyba – szyba

            1.3.6. Moduły PV w technologii SMARTwire

            1.3.7. Dwustronne moduły PV

       1.4. Udział w rynku poszczególnych typów modułów PV

       1.5. Zestawienie typów i podstawowych parametrów modułów PV

       1.6. Praktyczne znaczenie liczby bus bar-ów

       1.7. Stc, noct – warunki w jakich badane są moduły PV

       1.8. Charakterystyka prądowo – napięciowa i najważniejsze parametry elektryczne

       1.9. Zmiana mocy, napięcia oraz prądu wraz ze zmianą warunków słonecznych

       1.10. Zmiana mocy, napięcia oraz prądu wraz ze zmianą temperatury

       1.11. Jak poznać moduły wykonane z wysokiej lub niskiej jakości ogniw?

            1.11.1. W oparciu o parametry elektryczne

            1.11.2. W oparciu o wygląd

       1.12. Sprawność modułów PV

       1.13. Znaczenie praktyczne sprawności

       1.14. Dodatnia tolerancja i jej znaczenie przy wyborze modułu PV

       1.15. LID i roczna utrata mocy

           1.15.1. Moduły z dodatkiem galu

           1.15.2. Początkowy wzrost mocy modułów CIGS

       1.16. Degradacja foli EVA

       1.17. Sprawność przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego

       1.18. Certyfikaty i normy

       1.19. PVT – połączenie modułu pv z kolektorem słonecznym


  2. Falowniki i optymalizatory mocy

       2.1. Budowa i podział falowników

           2.1.1. Podział falowników ze względu na izolację

           2.1.2. Podział falowników ze względu na typ instalacji

           2.1.3. Podział falowników ze względu na wielkość

       2.2. Mikro-, szeregowy czy centralny – jaki falownik wybrać?

       2.3. MPP traker – czym jest i jakie spełnia zadania

       2.4. Zależność sprawności falownika od napięcia i obciążenia

       2.5. Napięciowy zakres pracy falownika

       2.6. Sprawność falowników

       2.7. Mikrofalowniki w instalacji

           2.7.1. Zalety mikrofalowników

           2.7.2. Ograniczenia mikrofalowników

           2.7.3. Mikrofalowniki – kiedy pomyśleć o wyborze

       2.8. Optymalizatory mocy (power optimizer)

           2.8.1. Zasada działania

           2.8.2. Stałe napięcie na module PV i na łańcuchu modułów PV

           2.8.3. Optymalizacja mocy na poziomie ogniw PV

           2.8.4. Monitorowanie pracy na poziomie modułu i funkcje bezpieczeństwa

           2.8.5. Porównanie funkcjonalności optymalizatorów mocy

       2.9. Porównanie mikrofalowników i optymalizatorów mocy

       2.10. Monitoring pracy falowników

       2.11. Wymagania OSD względem konfiguracji falowników

       2.12. Analiza karty katalogowej


  3. Dobór i optymalizacja instalacji PV

       3.1. Pochylenie i azymut instalacji fotowoltaicznej

       3.2. System nadążny

       3.3. Odstępy między rzędami

       3.4. Wskaźnik wykorzystania przestrzeni montażowej

       3.5. Sposoby łączenia modułów w instalacji

           3.5.1. Połączenie szeregowe i równoległe modułów PV

           3.5.2. Niedopasowanie prądowe i napięciowe

       3.6. Przewody i kable w instalacji pv

           3.6.1. Wybór rodzaju kabli oraz ich prowadzenie

           3.6.2. Dobór przekroju poprzecznego żył przewodów i kabli w instalacji PV

           3.6.3. Tabele doboru przekroju poprzecznego kabli  i przewodów do instalacji PV

       3.7. Zabezpieczenia w instalacjach PV

           3.7.1. Bezpieczniki

           3.7.2. Wyłączniki nadprądowe

           3.7.3. Wyłącznik różnicowo – prądowy w instalacji PV

           3.7.4. Ograniczniki przepięć i instalacja odgromowa

           3.7.5. Uziemienie i połączenie wyrównawcze

       3.8. Dopasowanie typu modułów do falownika

       3.9. Dopasowanie mocy modułów PV do mocy falownika

       3.10. Obliczenie minimalnego i maksymalnego napięcia łańcucha modułów PV

       3.11. Wyznaczenie maksymalnego prądu zwarcia łańcucha modułów PV

       3.12. Obliczenie minimalnej i maksymalnej liczby modułów PV w łańcuchu

       3.13. Wybór typu instalacji

       3.14. Licznik w instalacji sieciowej on grid i bilansowanie międzyfazowe

       3.15. Dobór mocy instalacji sieciowej – on grid

       3.16. Przykład doboru instalacji sieciowej

           3.16.1. Dobór mocy w oparciu za zużycie energii

           3.16.2. Weryfikacja mocy po analizie dostępnej przestrzeni montażowej

           3.16.3. Dobór mocy falownika do modułów PV

           3.16.4. Dobór łańcuchów modułów pv do falownika

           3.16.5. Przewody i zabezpieczenia

           3.16.6. Schemat instalacji oraz plan obwodów

       3.17. Plan obwodów – string plan

       3.18. Uruchomienie falownika w instalacji sieciowej

       3.19. Instalacje wyspowe

           3.19.1. Bezpośrednie zasilanie urządzeń prądu stałego

           3.19.2. Zasilanie urządzeń z wykorzystaniem regulatora ładowania

           3.19.3. Zasilanie urządzeń z wykorzystaniem przetwornicy DC/AC oraz regulatora ładowania

       3.20. Dobór instalacji wyspowej i hybrydowej do zasilania budynków

       3.21. Dokumentacja i testy po wykonaniu instalacji

           3.21.1. Kontrola i podstawowe pomiary i testy

           3.21.2. Pomiary i analiza charakterystyki prądowo-napięciowej

           3.21.3. Badanie kamerą termowizyjną modułów PV

           3.21.4. Dokumentacja

           3.21.5. Przykładowy protokół z pomiarów i testów instalacji PV

       3.22. Współpraca instalacji PV z pompą ciepła

       3.23. Co należy przewidzieć na etapie budowy domu pod kątem montażu instalacji PV


  4. Akumulatory w systemach pv

       4.1. Technologie akumulatorów stosowane we współpracy z systemami pv

       4.2. DOD, SOC i liczba cykli ładowania

       4.3. Wpływ temperatury na prace akumulatorów

       4.4. Współpraca falownika z akumulatorami


  5. Konstrukcje wsporcze oraz montaż modułów i falowników

       5.1. Systemy mocowań na dachach skośnych

       5.2. Systemy mocowań na dachach płaskich

       5.3. Rozplanowanie modułów PV i odstępy brzegowe na dachach płaskich oraz skośnych

       5.4. Systemy mocowań na gruncie

       5.5. Montaż modułów do konstrukcji wsporczej

       5.6. Certyfikaty i normy konstrukcji wsporczych

       5.7. Montaż falownika


  6. Problemy projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne

       6.1. Zacienienie na instalacjach PV

           6.1.1. Rola i znaczenie diod obejściowych

           6.1.2. Wpływ zacienienia na pracę modułu PV

           6.1.3. Energetyczne skutki zacieniania

           6.1.4. Uwzględnianie zacienienia w rozplanowaniu modułów

           6.1.5. Unikanie przy montażu stref zacienienia

       6.2. Gorący punkt (hot spot)

       6.3. Korozja warstwy TCO

       6.4. Degradacja indukowanym napięciem PID

       6.5. Prąd upływu

       6.6. Unikanie pętli indukcyjnej

       6.7. Zwarcie doziemne generatora PV

       6.8. Moc czynna, bierna, pozorna – cos(φ), tg(φ) falownika

       6.9. Wzrost napięcia w miejscu przyłączenia falownika

       6.10. Możliwości przyłączenia instalacji do sieci

       6.11. Mycie instalacji PV

       6.12. Błędy wykonawcze


  7. Ekonomika, otoczenie prawne i uzysk energii z instalacji fotowoltaicznych

       7.1. Produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej

           7.1.1. Źródła danych o nasłonecznieniu

           7.1.2. Uzysk energii z instalacji PV

       7.2. Jak obliczyć uzysk energii z instalacji?

       7.3 składowe kosztów instalacji fotowoltaicznej

       7.4. Koszty eksploatacyjne

       7.5. System rozliczenia energii wyprodukowanej przez instalację PV

       7.6. Wymóg umowy kompleksowej dla prosumenta

       7.7. Bilansowanie międzyfazowe a ekonomika falowników jednofazowych

       7.8. Prosty okres zwrotu mikroinstalacji


  8. Wydarzenia branżowe

  0 0

  Osoby działające w branży fotowoltaicznej z pewnością zauważyli, że, na przestrzeni ostatniego miesiąca ceny modułów PV zaczęły rosnąć. Jak na razie nie są to duże wzrosty średnio w zakupach hurtowych ok. 1 cent/Wp ale dla rynku na którym obserwowaliśmy ponad przez rok ciągły spadek cen taka sytuacja jest dużym zaskoczeniem. Wielu także zadaje sobie pytanie z czego wynika to odwrócenie trendu oraz czy będzie trwałe?

  Zaczynając od końca bardzo mało prawdopodobne wydaje się, aby w perspektywie roku ceny modułów PV nadal nie spadały. Szczególnie jeżeli przeanalizujemy kontrakty na zakup modułów PV na I i II kwartał 2018 oferowane ceny są o kilka centów niższe od obecnych.

  Sytuację na polskim i europejskim rynku modułów PV skomplikowała informacja podana przez administrację Donalda Trumpa o rozważeniu podniesienia cła na importowane moduły fotowoltaiczne z kierunku azjatyckiego. Taka informacja spowodowała, że producenci nastawieni na rynek USA a jest to cała 5-tka największych producentów zaczęła na zapas produkować i clić moduły w USA. W konsekwencji część produkcji do tej pory alokowanej dla Europy znalazła się w Ameryce. W konsekwencji u producentów modułów nastawionych na rynek USA praktycznie niema możliwości zlecenia produkcji bieżącej czy zakupu z magazynów celnych w Roterdamie do czego przyzwyczajona była część odbiorców europejskich. Mniejsza podaż modułów PV musi w konsekwencji przełożyć się na wyższą cenę. Nowa sytuacja zaskoczyła część inwestorów przyzwyczajonych do dużej dostępności taniejących z miesiąca na miesiąc modułów PV. Nowa sytuacja na rynku wymaga od inwestorów planujących większe inwestycje lepszego planowania zakupów z wyprzedzeniem ponad pół roku, jeżeli chcą kupić moduły w dobrej cenie bez obaw o cenę i realizację zamówienia.

  Jak to na każdym rynku w końcu sytuacja ulegnie zmianie. Punktem tym będzie ogłoszenie nowych ceł w USA lub wycofanie się z tych planów. Po tej decyzji sztuczny niedobór modułów w Europie przerodzi się w naturalny i realny nadmiar co zapewne przełoży się na tąpnięcie cenowe w drugą stronę.

  0 0

  Jednym ze sposobów obniżenia kosztów wykonania farm fotowoltaicznych jest podniesienie napięcia pracy zarówno po stronie AC jak i DC. Wyższe napięcie pracy to niższe straty na przesyle co z kolei pozwala oszczędzić na okablowaniu. W raz z pojawieniem się modułów 1500V odpowiedzią rynku było pojawienie się falowników pozwalających na pracę po stronie DC na poziomie 1500 V. Falowniki te bardzo często posiadają także wyższe napięcie pracy po stronie AC najczęściej 600V / 800V pracują także w układzie 3W+PE czyli bez przewodu neutralnego. Zmiana napięcia pracy z 0,4 kV na 0,8 kV pozwala na ograniczenie strat po stronie AC na poziomie 75% z kolei zastosowanie modułów PV 1500 V to dodatkowe ograniczenie strat po stronie DC na poziomie 50% (w zależności od konfiguracji łańcuchów PV) ograniczenie strat przekłada się na niższe koszty okablowania. W konsekwencji przejście z systemu 1000 V na 1500 V pozwala na oszczędności w zakresie grupy kosztów Balance od System (BoS) na poziomie do 10%. Należy dodać także że falowniki pracujące z wyższym napięciem są to konstrukcje większej mocy. Na przykładzie typoszeregu falowników Huawei w przeliczeniu na wat mocy falownik wysokonapięciowy SUN2000-60KTL jest blisko 20% tańszy niż falownik pracujący na klasycznym napięciu SUN2000-36KTL.

  falownik SUN2000-60KTL-HV-D1-001
  Falownik SUN2000-60KTL pracujący na napięciu 1500 V DC i 800 V AC 

  Dążenie do optymalizacji kosztów budowy fam fotowoltaicznych będzie skłaniało wielu inwestorów do przechadzania na systemy pracujące na wyższych napięciach. Zmiana ta jednak będzie następować powoli z uwagi na szereg ograniczeń. Zastosowanie falowników pracujących na wyższych napięciach wymaga zakupu modułów 1500 V tego typu moduły choć wprowadzone przez wielu dużych producentów nie są jeszcze standardem a ich dostępność jest ograniczona. Z drugiej strony problemem jest dostępność transformatorów o znamionowym napięciu wtórnym 800 V. Takie stacje transformatorowe są produktami na zamówienie co w ocenie wielu inwestorów rodzi obawy o serwis i wymianę w przypadku awarii. Największym ograniczeniem jednak jest sama dostępność falowników 1500 V których jest niewiele na rynku oraz dostępności komponentów takich jak bezpieczniki DC, wyłączniki prądu stałego i jednostki monitorujące dostosowane do wyższego napięcia pracy.

  0 0

  W zakresie stosowania ochrony przepięciowej w instalacjach PV istnieje wiele skrajnych opinii od tych że powinna być stosowana zawsze do tych że w większości jest niepotrzebna bo trasy kablowe po stronie DC są zazwyczaj za krótkie aby stwarzać zagrożenie. Warto przy tym spojrzeć co w tej materii mówią normy.

  Odnoszą się do zapisów normy PN-HD-60364-7-712:2016 zastosowanie ochrony przepięciowej powinno być poprzedzone oceną ryzyka. Zgodnie z zapisami normy zastosowanie ograniczników przepięć po stronie DC powinno mieć miejsce w przypadku gdy: Lp>Lg

  Gdzie:

  Lp – Długość pętli kabli DC od podłączenia do falownika do punktu przyłączenia do modułów PV

  Lg – Graniczna długość, powyżej której należy zastosować ochronę przepięciową.

  Graniczna długość pętli modułów DC powyżej której należy zastosować ochronę przepięciową zależy od typu obiektu oraz od gęstości doziemnych wyładować atmosferycznych Ng (wyładowanie/km2/rok).

  Liczbę doziemnych wyładowań atmosferycznych można oszacować na podstawie liczby burz. Sama norma PN-EN-62305-2:2012 wskazuje tu szacunkowy wskaźnik 0,1 wyładowania/km2/rok dla jednego zjawiska burzowego. 
   

  Liczba wyładowań doziemnych na km2 na rok

  Istotny jest także sam rodzaj budynku, na podstawie którego wylicza się wskaźnik Lg. Dla budynków mieszalnych przyjmuje się - Lg=115/Ng


  Przykład:

  Obliczenie konieczności zastosowania ochrony przepięciowej dla budynku mieszkalnego zlokalizowanego w Krakowie, gdzie liczba wyładowań doziemnych na km2 na rok wynosi 2,8 a zgodnie z projektem długość przewodów po stronie DC wyniesie 38 metrów.

  Obliczenia 

  Lg=115/2,8 = 41 

  41>38
  W ocenie ryzyka ochrona przepięciowa nie jest wymagana dla rozpatrywanego obiektu.

  0 0

  Decyzja Komisji Europejskiej w zakresie zmian minimalnych cen dla importowanych z Chin modułów i ogniw PV istotnie wpłynie na kształtowanie się ich cen na rynku. Zaproponowane stawki są zbliżone do cen ofertowanych przez chińskich producentów obecnie w kontraktach na II i III kwartał 2018 r. I tu wcale nie najważniejszą decyzją KE jest sam fakt obniżenia stawek a możliwość eksportu do Europy modułów wyprodukowanych w Chinach także przez tych producentów, którzy opuścili porozumienie.

  Proponowane przez Komisję Europejską ceny minimalne dla modułów mono i polikrystalicznych 
  Okres stosowania MCI

  MCI dla modułów multikrystalicznych (EUR/W)

  MCI dla modułów monokrystalicznych (EUR/W)

  Od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

  0,37

  0,42

  Od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2018 r.

  0,34

  0,39

  Od 1 kwietnia 2018 r. do 30 czerwca 2018 r.

  0,32

  0,37

  Począwszy od 1 lipca 2018 r.

  0,30

  0,35  Fakt ten jest o tyle istotny, że większość kluczowych chińskich producentów na przestrzeni ostatnich 2 lat opuściło porozumienie z KE i poprzez swoje fabryki poza Chinami sprzedawało legalnie moduły na rynku europejskim. Jednak wolumen dostępnych mocy produkcyjnych poza Chinami nie pozwalał w pełni zaspokajać europejskiego rynku pełną gamą produktów. Zmiana polityki UE w tym zakresie sprawi, że olbrzymi potencjał produkcyjny fabryk zlokalizowany w chinach będzie mógł być wykorzystany do zaspokojenia europejskiego popytu.


  Należy się spodziewać, że maksymalne ceny modułów PV importowane z kierunku wschodniego w 2018 r. osiągną średnio ok 0,30 euro/Wp. Z uwagi na fakt większość chińskich koncernów fotowoltaicznych już od I kwartału 2018r. są w stanie zbliżyć się do ceny MCI obowiązującej od lipca. Z uwagi na fakt, że cena MCI odnosi się do daty produkcji a nie daty importu należy się spodziewać, że chińscy producenci nie będą budować stanów magazynowych do końca I półrocza z obawy, że nie sprzedane moduły w określonym czasie staną się niesprzedawalne po zmianie ceny minimalnej. 

  Zmiana polityki celnej sprawi że w roku 201 będziemy obserwować dalszy spadek cen modułów PV w przeciwieństwie do stagnacji cenowej która nastąpiła w II połowie 2017r. 

older | 1 | .... | 3 | 4 | (Page 5)