Quantcast
Channel: Solaris - odnawialne źródła energii blog bogdana szymańskiego
Viewing all 116 articles
Browse latest View live

Obłuda i demagogia zakładów energetycznych w listach do senatorów.

0
0
Poprawka prosumencka podziałała na koncerny jak płachta na byka. Przy okazji wychodzi cynizm i obłuda tego środowiska, które w obliczu braku argumentów merytorycznych stosuje demagogię i półprawdy. które możemy znaleźć np. w liście Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Już na samym początku listu czytamy że "rozwój sektora prosumenckiego zapoczątkowany ustawą o OZE .... oznaczałby drastyczny spadek zużycia węgla kamiennego." wartość spadku oszacowano w liście na 0,5 mln ton. Po pierwsze należy zadać sobie pytanie czy jest to dużo skoro zużycie węgla w Polsce sięga 80 mln ton? Skro energetyce tak zależy na dobru górnictwa to, dlaczego realizuje współspalanie i zamiast węgla do kotłów dodaje biomasę. Oczywiście jest to pytanie retoryczne gdyż jeżeli koncerny energetyczne mogą na czymś zarobić ideały przestają mieć znaczenie. Tylko w 2012 roku największe koncerny energetyczne wytworzyły z biomasy 6695119 MWh energii (dane URE) co przy założeniu zapotrzebowania na węgiel na poziomie 0,725 tony na MWh daje ograniczenie zużycia węgla na poziomie 4,8 mln ton. Jednak apelu prezesów grup energetycznych o zablokowanie współspalania nie słychać.

Idąc dalej, aby dodać dramaturgii możemy przeczytać w liście że "Docelowo może w ciągu najbliższych lat powstać nawet 10 GW mocy zainstalowanej w takich instalacjach" Stwierdzenie to nie można określić inaczej jak bezpodstawna demagogia, która ma szerzyć strach wśród senatorów. W żadnym, ale to w żadnym kraju na świecie niema 10 GW zainstalowanej mocy w mikroinstalacjach do 10 kW. Podany przykład Niemiec to typowy objaw stosowania półprawd w celu poparcia tezy. Faktem jest że w Niemczech powstało w 2010-2012 7,5 GW nowych mocy w elektrowniach fotowoltaicznych ale tak duże przyrosty udało się osiągnąć tylko dzięki wsparciu dla dużych farmom a nie mikroinstalacji.

W piśmie znajdujemy także informacje, że rozwój energetyki prosumenckiej przyczyni się do wzrostu cen energii i kosztów dystrybucji. Takie stwierdzenie to insynuacja gdyż jak wylicza IEO zapisy ustawy pozwolą na powstanie ok 204 tys. mikroinstalacji, które pozwoliły na wytworzenie 1,3 TWh energii w 2020 roku. Odpowiada to 4% energii z OZE jaka ma być wytworzona w 2020 roku zgodnie z oceną skutków regulacji (OSR) ustawy o OZE. Dodatkowo zakładając, że obecnie w Polsce zużywa się 160 TWh energii w 2020 roku prosumenci dostarczyliby do sieci 0,8% całej zużywanej energii. Prawda jest taka, że pozostawienie monopolu na produkcję energii w rękach największych grup energetycznych będzie powodować wzrost cen energii. Mimo znacznie większych dopłat do OZE i 36 GW zainstalowanej mocy w samej fotowoltaice hurtowa cena energii w Niemczech jest niższa niż w Polsce.

Wręcz o śmieszność zakrawa stwierdzenie w liście, że poprawka niema charakteru obywatelskiego. Jeżeli mówi się o potencjale 200 000 nowych instalacji, które będzie zrealizowane przez 200 000 gospodarstw domowych to jak nazwać takie prawo jak nie pro obywatelskie. Nie prawdą jest także, że tego typu instalacje będą realizowane jedynie przez osoby najbogatsze. Poprawka prosumencka daje podstawy ekonomiczne inwestycji w mikroinstalacji z tego powodu podobnie jak w wielu krajach europy szybko na rynku pojawiają się instrumenty finansowe pozwalające sfinansować tego typu inwestycję nawet przez relatywnie biedne gospodarstwa domowe.

W piśmie znajduje się także informacja, że zaproponowane stawki odkupu są kilkukrotnie wyższe niż średnia cena energii na rynku hurtowym i trudno znaleźć uzasadnienie dla takich dysproporcji. Z kolei w drugą stronę dla dysproporcji zakłady energetyczne znajdują uzasadnienie bez problemu. Skoro średnia cena energii to 180 zł/MWh to, dlaczego cena detaliczna dla odbiorców indywidualnych to ponad 300 zł/MWh a opłata przesyłowa 200 zł/MWh.

W przesłanym liście trudno znaleźć zdanie, które zawierałoby w pełni prawdziwe i rzetelne informacje. Bo jak można twierdzić, że konieczność zainstalowania rozproszonych 200 000 mikroinstalacji nie przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy skoro w każdym kraju gdzie następuje rozwój mikro oze pozytywnie wpływa to na lokalny rynek pracy.

Prawda jest taka, że zaledwie trzy największe grupy kapitałowe realizują około 2/3 krajowej produkcji energii elektrycznej i zrobią wszystko, aby utrzymywać monopol jak długo się da.

Koncerny mówią NIE energetyce obywatelskiej

Poprawki senackie podważą sens programu prosument NFOŚiGW

0
0
Zgodnie z przewidywaniami senatorowie odrzucili prosumenckie zapisy w ustawie o OZE eliminując taryfy gwarantowane. Jednocześnie jedną z poprawek poddali w wątpliwość sens programów wsparcia dla OZE. Nie oznacza to jednak końca batalii o te zapisy w polskim parlamencie. Gdyż 135 poprawek senackich będzie teraz głosowanych w sejmie. Aby je odrzucić potrzeba bezwzględnej większości, co oznacza, że za odrzuceniem musi być więcej posłów niż suma wstrzymujących się i przeciwników.

Z licznych poprawek na szczególną uwagę zasługują dwie.

Poprawka 18

„Art. 39a. 1. Wytwórca energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji wymienionej w art. 41 ust. 8a, który korzysta z mechanizmu wsparcia określonego w art. 41 ust. 1, nie może korzystać z pomocy inwestycyjnej przeznaczonej na budowę lub przebudowę mikroinstalacji, bez względu na formę jej udzielenia, przez cały okres wsparcia określony w at. 41 ust. 4.

Bezpośrednio interpretując tą poprawkę oznacza ona ze chcąc skorzystać z preferencyjnej ceny sprzedaży nadwyżek energii do sieci nie można korzystać z pomocy na etapie realizacji inwestycji. W mojej ocenie zapis ten poddaje w wątpliwość sens takich programów jak np. Prosument NFOŚiGW w ramach, którego efektywne wsparcie jest na tyle niewielkie, że z ekonomicznego punktu widzenia dla drobnego inwestora korzystniejsze będzie nie korzystanie z miernej dotacji w zamian za możliwość korzystniejszego rozliczenia i sprzedaży nadwyżek energii. Jeżeli takie zapisy pozostaną w ustawie może to oznaczać, że nieudolny program prosument jeszcze bardziej nieudolnie wdrażany przez NFOŚiGW oraz WFOŚiWG zakończy swój żywot zanim jeszcze na dobre wystartował.

Kolejna kluczowa poprawka to

Poprawka 21

w art. 41:

a) dodaje się ust. 8a i 8b w brzmieniu:

„8a. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, w terminie do 30 września danego roku ceny zakupu energii elektrycznej, o której mowa ust. 1 pkt 1, 2 lit. b i pkt 3, wytworzonej w mikroinstalacji, w której energia elektryczna została wytworzona po raz pierwszy po dniu wejścia w życie rozdziału 4, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej hydroenergię, energię wiatru na lądzie, energię promieniowania słonecznego, biogaz rolniczy, biogaz pozyskany ze składowisk odpadów, biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków, na następny rok kalendarzowy mając na względzie, że cena zakupu energii elektrycznej wynosi 210 % średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, o której mowa art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy – Prawo energetyczne, przy czym cena zakupu energii elektrycznej nie może przekroczyć łącznych uśrednionych kosztów wytworzenia energii elektrycznej w danych rodzajach mikroinstalacji, obliczonych w sposób uwzględniający maksymalną stopę zwrotu wynikającą z przepisów Unii Europejskiej o pomocy publicznej dla mikroinstalacji.

8b. Sprzedawca zobowiązany dokonuje zakupu energii elektrycznej, o której mowa w ust. 8a, po cenie ustalonej na dzień powstania obowiązku zakupu.”,

b) ust. 9 otrzymuje brzmienie:

„9. Ceny zakupu energii elektrycznej, o których mowa w ust. 8 i 8a, nie zawierają opłaty za bilansowanie handlowe.”,

c) dodaje się ust. 9a i 9b w brzmieniu:

„9a. W przypadku gdy ogólna moc zainstalowana elektryczna w mikroinstalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, przyłączonych do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej hydroenergię, energię wiatru na lądzie, energię promieniowania słonecznego, biogaz rolniczy, biogaz pozyskany ze składowisk odpadów, biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków przekroczy 800 MW, ceny zakupu energii elektrycznej określonej w ust. 8a nie stosuje się do mikroinstalacji, w której po raz pierwszy wytworzono energię elektryczną i wprowadzono do sieci dystrybucyjnej po dniu zakończeniu kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie. Prezes URE podaje niezwłocznie informację o przekroczeniu mocy zainstalowanej elektrycznej w Biuletynie Informacji Publicznej URE.


Zapisy tej poprawki oznaczają że nadwyżki energii będą kupowane przez zakłady energetyczne po 210% średniej ceny energii czyli po 0,378 zł/kWh z tendencją wzrostową w kontekście polskiej polityki energetycznej przez którą podwyżki cen energii są nieuniknione. Zapisy te są dalekie od oczekiwań branży i taryf gwarantowanych, na które mamy nadzieje jednak jeszcze miesiąc temu nawet na takie zapisy mało, kto liczył.

Walka o rozwój energetyki prosumenckiej przenosi się teraz z powrotem do sejmu. Starcie przegrane walka trwa.

Zaproszenie na Webinarium

0
0
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na 2 webinaria.

1. Webinarium 24.02.2015 r. w godz. 10.00 – 12.00. Współpraca Instalacji OŹE z siecią niskich i średnich napięć (problemy, rozwiązania). Problemy wykonawcze na przykładzie instalacji fotowoltaicznych oraz wymagania OSD w zakresie przyłączania mikroinstalacji.

Na webinarium skoncentruję się na omówieniu wymagań zakładów energetycznych w zakresie przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych które ostatnio uległy istotnym zmianom.




2. Webinarium 27.02.2015 r. w godz. 10.00 – 12.00 - Program PROSUMENT, czyli jak sfinansować własne źródła energii. Przygotowanie niezbędnej dokumentacji do przyłączenia mikroinstalacji.

Na webinarium zostanie omówiony program prosument od strony założeń po praktykę.


Kontakt w sprawie zapisów na webinarium 74 645 01 08

Zgłoszenia przyjmujemy na maila info@domzenergia.pl.

Koszty wytwarzania energii z OZE

0
0
W dobie finalizowania prac nad ustawą o OZE należy zadać sobie pytanie czy OZE są naprawdę tak drogie na tle technologii konwencjonalnych. Co więcej należałoby spojrzeć jak będą zmieniały się koszty energii z poszczególnych źródeł na przestrzeni najbliższych lat. 


Elektrownie OZE takie jak elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, biomasowe czy wodne często charakteryzują się wyższymi kosztami wytwarzania energii niż paliwa kopalne spalane w konwencjonalnych elektrowniach. Aby porównać ekonomikę poszczególnych źródeł energii można posłużyć się metodą LCOE i wyznaczyć koszty wytworzenia energii w cyklu życia elektrowni





Koszty wytworzenia energii liczone tą metodą uwzględniają wszystkie koszty poniesione na wyprodukowanie jednostki energii w danym źródle w czasie życia danej elektrowni. W szczególności na koszt wytworzenia energii będą składać się nakłady inwestycyjne, koszty paliwa, koszty obsługi, koszty serwisu oraz napraw. Zazwyczaj brany pod uwagę cykl życia elektrowni to okres od 20 do 40 lat w zależności od technologii. Najczęściej koszty wytworzenia energii w europie podawane są w euro/kWh z uwagi na silne uzależnienie nakładów inwestycyjnych oraz kosztów paliwa z od kursu euro. Porównując odnawialne źródła energii do paliw kopalnych te pierwsze charakteryzują się zazwyczaj wysokimi nakładami inwestycyjnymi, lecz niskimi kosztami eksploatacyjnymi w przeciwieństwie do elektrowni opalanych paliwami kopalnymi, które jednostkowo charakteryzują się niższymi nakładami inwestycyjnymi, lecz wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat koszty pozyskiwania energii z paliw kopalnych rosły a odnawialnych źródeł energii malały, dzięki czemu początkowo olbrzymia dysproporcja istotnie się zmniejszyła. Obecnie najwyższymi kosztami pozyskiwania energii z OZE charakteryzują się elektrownie biogazowe oraz morskie elektrownie wiatrowe. Z kolei koszty pozyskiwania energii z elektrowni fotowoltaicznych czy wiatrowych zbliżyły się do kosztów wytwarzania energii w elektrowniach gazowych. Jednak ciągle poza zasięgiem cenowym OZE są elektrownie opalane węglem szczególnie brunatnym.   
  
porownanie kosztów energii z różnych źródeł  



Czy wspieranie rozwoju OZE na sens skoro wiele technologii ekologicznej produkcji energii jest droższych od technologii konwencjonalnych opartych o paliwa kopalne.? 

OZE a w szczególności energetyka wiatrowa i fotowoltaika ciągle posiadają duży potencjał obniżenia kosztów wytwarzania energii. 

 
 
koszty energii z OZe do roku 2030


Jeżeli popatrzymy na opracowanie instytutu Franchowera to w Niemczech gdzie zasoby energii wiatru i słońca są w wielu regionach podobne jak w Polsce już w 2020 roku koszty produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych będą zbliżone do kosztów energii pozyskiwanej z elektrowni opalanych węglem kamiennym.  Wybiegając jeszcze dalej w przyszłość w okolice roku 2030 koszty produkcji energii w elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych będą porównywalne z kosztami energii pozyskiwanej z najtańszego nośnika, jakim jest węgiel brunatny.  


Kolejna walka wygrana wojna jednak trwa.

0
0
Jeżeli ktoś nie śledził przypomnę raz jeszcze sejm odrzucił poprawki senatu i w finalnym projekcie ustawy z powrotem wróciły taryf gwarantowane.  

Należy jednak zdecydowanie podkreślić, że korzystne dla obywateli zapisy w ustawie zostały przegłosowany tylko dzięki głosom zjednoczonej opozycji i PSL, który widać dość miał obłudy rządu i bycia wasalem koncernów energetycznych. Mimo braków argumentów merytorycznych do samego końca posłowie PO walczyli jak wilki w obronie interesów koncernów energetycznych nie wahając się używać nawet najbardziej absurdalnych argumentów. Ten festiwal obłudy i zakłamania w polskim sejmie pokazał jak silny jest lobbing koncernów energetycznych i jak mało liczy się dobro obywatela, jeżeli chodzi o duże pieniądze. Lekko licząc montaż 800 MW samych instalacji fotowoltaicznych to ograniczenie wydatków na zakup energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe na poziomie 230 mln rocznie i ok. 150 mln zł na przesyle. Daje to utratę przychodów przez zakłady energetyczne ok. 380 mln rocznie. Z tego powodu możemy być pewni, że lobby energetyczne nie odpuści i będzie dalej walczyć o graniczenie rozwoju energetyki prosumenckiej.

Już obecnie festiwal obłudy, kłamstw i półprawd trwa w najlepsze. Posłowie PO prześcigają się w pomysłach jak zdyskredytować przegłosowaną przez sejm poprawkę prosumencką. Poprzez manipulacje faktami i stosując od dawna znaną technikę mieszania kłamstw z prawdą próbują wmówić opinii publicznej, że gwarantowane taryfy przyczynią się do wzrostu cen energii, ograniczenia zapotrzebowania na węgiel czy dadzą możliwość zakupu taniej energii z sieci i jego odsprzedaży po wyższych cenach, co jest już szczytem absurdu.

Musimy pamiętać, że zgodnie z przegłosowaną ustawą gwarantowane taryfy wchodzą 1 stycznia 2016 roku a zgodnie z zapisem art. 41 Minister do spraw gospodarki może zmienić wysokość cen zakupu. Z tego powodu zapisane w ustawie stawki nie są dane na wieczność i to od nas obywateli będzie zależeć czy w jesiennych wyborach POdziękujemy platformie "obywatelskiej" za wsparcie dla prosumentów.

Farma w Wierzchosławicach obnaża jakość inwestycji samorządowych w PV.

0
0
W zeszłym tygodniu media doniosły, że CBA wkroczyło do spółki gminnej Energia Wierzchosławice, która wybudowała i zarządza pierwszą polską elektrownią fotowoltaiczną. W branży od dawna mówiło się, że głównym zwiedzającym farmę powinien być prokurator. Przy okazji wyszło na jaw, że inwestycja mimo olbrzymiej dotacji 50 % i finansowania reszty inwestycji w większości tanim kredytem z WFOŚiGW od początku nie była rentowna. Mnie osobiście to nie dziwi gdyż do elektrowni PV, która jest prawie bezobsługowa powołano celową spółkę z o.o. z prezesem zarządem i administracją na czele.

Wiele wątpliwości budziła sama budowa elektrowni i postępowanie przetargowe. 1 MW elektrownia kosztowała 8 600 000 zł netto gdzie w 2011 roku, kiedy powstawała w Niemczech budowano już za ok 6-7 mln/MW. Pewne zdumienie budzi, że w przetargu 100% cena wygrywa tak droga oferta. Jednak przyglądając się SWIZ można zauważyć, że w zakresie wyboru modułów, które stanowią główny koszt budowy elektrowni PV niezmiernie szczegółowo zapisano wymagania. Rodzi się pytanie, dlaczego w specyfikacji wpisano na sztywno, że wysokość ramki nie może przekraczać 30 mm gdzie większość modułów ma ramki 40-50 mm i dodatkowo podano szczegółowe wymiary modułu z tolerancją 1,5 mm? Tak precyzyjne zapisanie nieistotnych z punktów widzenia funkcjonowania farmy parametrów musi rodzić podejrzenia korupcyjne szczególnie, że moduły, które idealnie spełniają wymagania w przetargu zaczęły być produkowane w nowo otwartej fabryce w gminie obok. 

Wycinek SWIZ w zakresie wymagań dla Panel PV nie dość że napisane z błędami to w dodatku praktycznie same mało istotne parametry

Kolejne wątpliwości rodzi, jakość wybudowanej farmy i użytych komponentów. Nawet nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć miejscami rażące błędy projektowe i wykonawcze. Rodzi to pytania, kto nadzorował budowę i czemu zostały zaakceptowane prace, które powinny budzić wątpliwość inwestora. 


Zbyt blisko ustawione rzędy modułów zacieniają się wzajemnie. Nieprawidłowe pionowe ustawienie modułów
Nieprawidłowe odwrócenie modułów puszkami do dołu. Nieprawidłowe spięcie dolnych modułów z górnymi

Mocowanie modułów poprzez nitowanie ramek. Sposób mocowania wynikła z faktu że zapisana w SWIZ dziwaczna ramka jest na tyle unikalna że w owym czasie nikt nie produkował systemowych mocowań do niej :). Brak przekładek między połączeniami aluminium a stalą ocynkowaną

Falownik z traostacją zlokalizowany w części północnej farmy zamiast centralnie lub od południa gdzie jest przyłącz do sieci SN

Brak systemu odprowadzenia wody z ramek modułów skutkuje rośnięciem glonów w dołach ramek

Odklejająca się folia EVA od ogniw w modułach.

Przyłącze zlokalizowane od strony południowej przez co rzuca cień na moduły
To tylko niektóre z przykładów błędów na farmie w Wierzchosławicach. Brak prawidłowego nadzoru nad inwestycją spowodował że gmina zapłaciła jak za mercedesa o otrzymała trabanta który już po kilku latach zaczyna szwankować. Jak donosi RDN w wywiadzie z wójtem  Już teraz jest konieczna wymiana paneli  za 8 tyś euro a patrząc na jakość wykonania tej inwestycji to tylko początek wydatków.

Niestety farma w Wierzchosławicach to nie jedyny przypadek inwestycji samorządowych, w fotowoltaikę które są dalece przeinwestowane a zapisy SWIZ dają uzasadnione podejrzenia, że zostały napisane pod konkretną firmę. Zapewne kwestią czasu jest zainteresowanie CBA czy innych służb elektrownią na lotnisku w Jasionce czy innymi podobnymi inwestycjami.


Badanie kamerą termowizyjną modułów fotowoltaicznych

0
0

Na egzaminach na certyfikowanego instalatora OZE w zakresie systemów fotowoltaicznych bardzo wielu  uczestnikom sprawia problem poprawna odpowiedz na pytanie jak prawidłowo przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną. Z uwagi na liczne pytania poniżej publikuje odpowiedz jakie warunki należy spełnić przy badaniu kamerą termowizyjną modułów fotowoltaicznych. 

Wymagania przy wykonywaniu pomiarów termowizyjnych instalacji PV

  • Instalacja fotowoltaiczna musi być w normalnym trybie pracy (moduły PV obciążone)
  • Natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię modułów nie mniejsze niż 400 W/m2 zalecane wyższe niż 600 W/m2
  • Warunki pogodowe w tym natężenie promieniowania słonecznego powinny być stabilne
  • Z zależności od typu modułu oraz systemu mocowania badanie można wykonać z przodu lub tyłu modułu (a także obu) w zależności, z której strony otrzymamy lepszy obraz
  • Oprócz badania samej powierzchni modułu powinno wykonać się badanie połączeń kabli, puszek połączeniowych, diod blokujących,
  • Wykonując badanie z przodu modułu należy zachować szczególną uwagę na rzucany przez operatora cień. Należy tak się ustawić, aby nie zacienić badanego modułu.
  • Badając moduł z przodu należy zwrócić uwagę na odbite promieniowanie od powierzchni modułu i w zależności od pozycji słońca przyjąć taki kąt i pozycję badania, aby zminimalizować wpływ odbitego od szyby promieniowania na wynika badania.

Więcej informacji w zakresie doboru, montażu i pomiarów instalacji PV oraz omówienie potencjalnych pytań egzaminacyjnych UDT na szkoleniach Solar +

http://www.globenergia.pl/szkolenia


Zaproszenie na Webinarium

0
0

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na 2 webinaria.


1. Webinarium 24.03.2015 r. w godz. 10.00 – 12.00
Program PROSUMENT, czyli jak sfinansować własne źródła energii. Przygotowanie niezbędnej dokumentacji do przyłączenia mikroinstalacji.

2. Webinarium 26.03.2015 r. w godz. 9.00 - 11.00
Ustawa o OŹE - na co mogą liczyć prosumenci, ekonomika małych instalacji OŹE.


Kontakt w sprawie zapisów na webinarium 74 645 01 08

Zgłoszenia przyjmujemy na maila info@domzenergia.pl.


Czy w programie prosument będą potrzebne wysokie gwarancje bankowe ?

0
0

Nieoficjalne informacje w zakresie wymogów, w programie prosument wdrażanego przez BOŚ Bank (obecnie jedyny bank w tym programie) wskazują, że Bank wprowadzi dodatkowe wymogi dla wykonawców i dostawców. Mówi się o gwarancjach bankowych zabezpieczających jakość i poprawność wykonanych instalacji w wysokości 1 000 000 złdla producentów urządzeń lub dystrybutorów oraz 300 000 dla instalatorów. Jeżeli informacje te okażą sie prawdziwe oznacza to duże ograniczenie dostępu do programu. Wymóg przedstawienia gwarancji bankowych będzie szczególnie problematyczny dla małych firm instalacyjnych, które po pierwsze mogą ich nie dostać a po drugie podniesie to ich koszty działania. Szczególnie problematyczny może być czas obowiązywania gwarancji gdzie mówi się o całym okresie kredytowania instalacji, czyli 15 lat.

Ustawa o OZE kluczowe zmiany

Ustawa o OZE - 10 podstawowych faktów

0
0

Z uwagi na liczne pytania przedstawiam poniżej podstawowe zmiany, jakie wnosi ustawa o OZE dla prosumentów chcących zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną.

  1. Instalacje do 10 kW będą objęte taryfami gwarantowanymi w wysokości 0,65 zł/kWh dla instalacji o mocy 3-10 kW 0,75 dla instalacji o mocy do 3 kW
  2. Taryfy gwarantowane zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku
  3. Taryfy gwarantowane będą obowiązywać tylko dla nowobudowanych instalacji (nowobudowanych po 1 stycznia 2016 r.)
  4. Instalacje od 10 - 40 kW zostaną objęte systemem rozliczeń energii wyprodukowanej z instalacji oraz kupionej w bilansach półrocznych tzw. net metering. W przypadku nieskorzystania z taryf gwarantowanych net meteringiem zostaną objęte także instalacje do 10 kW. 
  5. Cena sprzedaży energii z instalacji o mocy od 10 - 40 kW ponad półroczny bilans będzie wynosić 100% średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym czyli obecnie ok. 0,16 zł/kWh
  6. Tzw net meteringiem zostaną objęte nowe jak i istniejące instalacje.
  7. Skorzystanie z formy dotacji np. z programu prosumet wyklucza możliwości skorzystania z taryf gwarantowanych
  8. Dla mikroinstalacji o mocy do 40 kW nie jest wymagana koncesja niezależnie czy instalacja jest realizowana przez osobę fizyczną czy prawną (firma)
  9. Do końca 2015 roku osoby prawne (firmy) mogą skorzystać z systemu zielonych certyfikatów
  10. Jeżeli osoby prawne (firmy) będą chciały po 1 stycznia 2016 wejść w system rozliczenia energii netto w bilansach półrocznych tzw. net metering utracą prawo do zielonych certyfikatów.

Część przepisów nie jest do końca jednoznaczna i wymaga doprecyzowania. Na szczególną uwagę zasługuje pojęcie nowobudowanej instalacji, które będą objęte taryfami gwarantowanymi. Na obecny stan wiedzy nie można założyć, że instalacje wybudowane w tym roku i zgłoszone po 1 stycznia 2016 wypełnią znamiona instalacji nowobudowanych. Na obecny stan prawny nie można postawić znaku równości między instalacjami nowobudowanymi a nowo przyłączonymi. Z tego względu osobom, które chcą być objęte taryfami gwarantowanymi rekomenduję poczekać z budową do 1 stycznia 2016 lub do momentu doprecyzowania zapisów ustawy przez ministerstwo gospodarki.


Czy instalacje wybudowane w tym roku mają szanse na objęcie taryfami FIT ?

0
0
Taryfy gwarantowane będą obowiązywać od 1 stycznia 2016r. jednak już obecnie na rynku widać duże poruszenie. Ostatni wpis spowodował setki pytań czy instalacja wybudowana w tym roku i przyłączona w przyszłym będzie objęta taryfami FIT. Najprościej rzecz ujmując można odpowiedzieć niewiadomo i raczej nie.

Główny problem leży w sformułowaniu zapisów art. 41ust.10 i ust. 15 ustawy gdzie znajduje się zapis, że taryfami zostaną objęte nowobudowane instalacje.

cytat:
"Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji do mocy....."

Pojęcie instalacji nowobudowanej nie jest sformułowane w żadnym polskim akcie prawnym i zapis ten będzie wymagał doprecyzowania możliwe, że nawet na poziomie nowelizacji ustawy a przynajmniej na poziomie rozporządzenia lub innego aktu tej rangi. Na obecny stan wiedzy nie można stwierdzić ze pojęcie nowobudowanej instalacji przyrówna się do pojęcia instalacji nowo przyłączonej. Czyli nie można stwierdzić, że za nowobudowaną instalację zostaną uznane te instalacje, które wprowadzą po 1 stycznia prąd do sieci lecz zostały wykonane wcześniej. Z jakichś powodów ustawodawca rozdzielił te dwa pojęcia.

Zasadniczo scenariusze mogą być dwa.
  1. Pojęcie nowobudowanej instalacji zostanie przyrównane do pojęcia nowo przyłączonej instalacji
  2. Pojęcie nowobudowanej instalacji zostanie zdefiniowana literalne, jako instalacja fizycznie wykonana po 1 stycznia 2016r.

Który wariant jest bardziej prawdopodobny trudno powiedzieć z tego powodu osobom chcącym zainwestować w instalację PV radzę poczekać przynajmniej do czasu doprecyzowania tej kluczowej kwestii przez ustawodawcę, aby się nie okazało że zamiast 65 czy 75 groszy za kWh przez piętnaście lat będą otrzymywać 16.

Czy program prosument odegra istotną rolę na rynku instalacji PV

0
0
Wielkimi krokami zbliżamy się do 24 kiwetnia kiedy to BOŚ bank rozpocznie nabór wniosków w ramach programu prosument. Jednak mimo wielkich oczekiwań program ten raczej nie odegra istotnej roli na polskim rynku instalacji fotowoltaicznych. Z jednej strony problemem jest ustawa o OZE w myśl, której instalacje wybudowane w tym roku nie będą objęte taryfami gwarantowanymi, co pogorszy ich ekonomikę w przypadku realizacji w tym roku. Z kolei w przyszłym roku poziom dotacji dla instalacji fotowoltaicznych spadnie z 40 do 30 %. Trzeba także pamiętać, że od dotacji należy zapłacić podatek dochodowy według stawek 18/32% a dodatkowo dochodzą koszty bankowe uzyskania dotacji, co w praktyce powoduje, że efektywny poziom dotacji to zazwyczaj 25-32% z początkowych 40%. Gwoździem do trumny programu prosument mogą stać się wymagania BOŚ banku, który go wdraża. Po doprecyzowaniu wymagań przez bank relatywnie łatwo będzie można uzyskać kredyt na 5 lat co jest z kolei mało atrakcyjne dla inwestora. W przypadku kredytu na 10 lat wymagane są gwarancje bankowe po stronie instalatora i dostawcy urządzeń w praktyce zainteresowanie przedstawieniem gwarancji bankowych przez producentów urządzeń jest minimalne gdyż w praktyce oznaczałoby to konieczność istotnego podniesienia ceny produktu. Wymagania Banku w zakresie kredytu na 15 lat można uznać za abstrakcyjne gdyż poza szeregiem innych wymagań wiążą się z koniecznością poręczenia kredytu przez osobę trzecią o dobrej kondycji finansowej. Wiele wymagań w zakresie projektu, dokumentacji, wykonania, gwarancji itd, które nie zawsze są istotne z punktu widzenia inwestora sprawia, że instalacje oferowane w programie prosument są obecnie od 10-25% droższe od instalacji montowanych bez dotacji. Sam program usiany jest dodatkowo szeregiem min w postaci niejasnych i nieprecyzyjnych wymagań. Do tej pory nie wiadomo jak BOŚ Bank i NFOŚiGW będzie podchodził do wymagań w zakresie instalacji odgromowej i czy przeciwpożarowej instalacji PV, które nie są wymagane przepisami polskiego prawa a mogą być realizowane w różnym zakresie i różny sposób. Problemem dla wielu instalacji będzie także spełnienie wymagań w zakresie efektu ekologicznego w postaci wyprodukowania wskazanej w projekcie ilości energii elektrycznej. NFOŚiGW i BOŚ Bank z niewiadomej przyczyny żądają wskazania sztywnej ilości wyprodukowanej energii nie gwarantując jednocześnie poziomu nasłonecznienia:), z którym ta produkcja jest ściśle skorelowana. Takie smaczki tylko utwierdzają w przekonaniu, że osoby pracujące nad programem prosument w Funduszu mają znikomą wiedzę o technologii, którą chcą dotować. Jeżeli fundusz chciał tym zapisem wymusić montaż efektywnych instalacji wystarczyło zapisać wymagany współczynnik wydajności i metodę jego weryfikacji.

Więcej o wymaganiach w programie prosument w nowym numerze Globenergia+

http://www.globenergia.pl/media/k2/categories/272.jpg
 

Książka instalacje fotowoltaiczne wydanie 4

0
0
Duży sukces poprzedniego wydania książki sprawił że już z końcem maja ukaże się nowe 4 wydanie. W kolejnym wydaniu wzorem poprzednich czytelnicy znajdą szereg informacji w zakresie wyboru i doboru modułów PV, falowników, zabezpieczeń instalacji itd.

Nowością w książce będzie ekonomika w myśl nowej ustawy o OZE, analiza krzywych prądowo napięciowych, analiza napięciowego zakresu pracy falownika, współpraca instalacji PV z pompą ciepła, wymagania zakładów energetycznych w zakresie instalacji PV, charakterystyka systemów gromadzenia energii w instalacjach PV. Więcej informacji w zakresie problemów i błędów wykonawczych.


Promocja specjalna, spotkania z autorem:  
- Targi GREEN POWER w Poznaniu, 26-28.05.2015 
- „GLOB PEŁEN ENERGII” Poznań 26-27.05.2015 
- Targi RENEXPO w Warszawie, 22-24.09.2015 
- wybrane sieci sprzedaży 
- ogólnopolskie warsztaty fotowoltaiczne

Poradnik zakończony jest przeglądem wiodących firm w postaci reklam. - istnieje jeszcze możliwość dodania wpisu.

Kontakt w sprawie oferty:
Grzegorz Burek 
g.burek@globenergia.pl
tel. kom. +48 600 296 916





Prosument ile dotacji w dotacji?

0
0
Od 24 kwietnia prowadzony jest nabór wniosków w programie prosument - programie, który będzie mógł być modelowym przykładem jak nie wydatkować publicznych pieniędzy. Mimo propagandy sukcesu NFOŚiGW zainteresowanie programem nie jest duże a większość firm z branży już oficjalnie posiada dwa cenniki dla klientów kupujących instalację PV bez i z dotacją. Z dotacją jest oczywiście drożej, dużo drożej a za wzrost ceny odpowiadają wymagania NFOŚiGW i BOŚ banku, jakie stawiane są wykonawcy i samej instalacji. Mimo propagandy wiele wymagań zupełnie nie podnosi, jakości instalacji jednocześnie podnosząc jej cenę. Przykładem takich wymagań są np. projekt instalacji wykonany przez osobę z uprawnieniami do projektowania. Rzeczywisty koszt takiego projektu z przyjazdem projektanta na wizję lokalną to kilka tyś zł w innym przypadku, gdy projektant nie widział obiektu sam projekt nie ma sensu i nic nie wnosi poza wzrostem ceny. Kolejnym dziwnym wymogiem jest instalacja odgromowa, co ciekawe wymagana dla instalacji PV a dla wiatrowych już nie. W przypadku najmniejszych instalacji montowanych na domach jednorodzinnych instalacje odgromowe nie są uzasadnione podobnie jak ochrona przeciwpożarowa - także wymagana przez NFOŚiGW. Szereg dodatkowych wymagań związanych z gwarancją czy rękojmią powoduje, że marża na instalacje wykonywane w prosumencie musi być minimalnie 10% wyższa niż poza nią, aby zrównoważyć dodatkowe koszty wykonawcy. Dodając do tego podatek dochodowy od dotacji minimum 18% oraz koszty dokumentacji do banku, poświadczeń notarialnych, zaświadczeń, oświadczeń sprawia, że naprawdę lekko licząc z 40% dotacji na folderze reklamowym klientowi indywidualnemu nie zostanie więcej niż 15%. Z tego też powodu osoby, które dokładnie liczą zazwyczaj wycofują się z programu - nic, bowiem nie irytuje tak inwestora jak przerost biurokracji połączony z mizerną dotacją. 


Porównanie kosztów uzyskania dotacji dla przykładowej instalacji PV o wartości 20 000 zł 

Koszty kwalifikowane
20000
100%
Dotacja brutto
8000
40%
Dodatkowa marża dostawcy
2000
10%
Podatek dochodowy 18%
1440
7%
Koszt projektu
850
4%
Koszty przygotowania dokumentacji do Banku
450
2%
Prowizja banku
360
2%
Dotacja netto
2900
15%

Na najbliższym Globie Pełnym Energii 26- 28 maj 201515:00 w Poznaniu przedstawimy 7 grzechów programu prosument.

Nowelizacja ustawy o OZE

0
0

11 dni od wejścia ustawy o OZE ministerstwo gospodarki przedstawiło projekt nowelizacji. Najlepiej świadczy to, o jakości tworzonego w Polsce prawa. Choć mowa tu o projekcie pewien kierunek zmian może być dla wielu osób istotny w zakresie podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

  • Pierwszą z kluczowych zmian jest nowy zapis w art. 39 w myśl, którego osoby korzystające z jakiejkolwiek formy wsparcia inwestycyjnego np. programu prosument nie będą mogły otrzymać stawek gwarantowanych.
  • Drugą zmianą jest sposób przyznawania stawek. Nie będą one przyznawane automatycznie, lecz na podstawie wniosku składanego w URE przed pierwszym wprowadzeniem energii do sieci. Oznacza to, że instalacje wykonane obecnie, lecz nieprzyłączone będą miały szansę na objęcie systemem stawek gwarantowanych.
  • Trzecią kluczową zmianą jest limit energii kupowanej w ramach stawek gwarantowanych dla PV 950 kWh/kW powyżej tego limitu energia nie będzie skupowana nawet po minimalnej cenie energii. 
  • Czwartą zmianą jest wysokość stawek powiązana z nakładami inwestycyjnymi. Dla Instalacji PV o mocy do 3 kW wysokość stawek jest określona na poziomie od 0,64 zł/kWh - 0,75 zł/kWh dla instalacji o mocy 3-10 kW wysokość stawek jest określona na poziomie od 0,49 zł/kWh - 0,65 zł/kWh. Otrzymanie stawki wyższej niż minimalne będzie wymagało przedstawienia analizy ekonomicznej przedsięwzięcia.

Tak, więc po 5pięcu latach prac nad ustawą telenowela legislacyjna zaczyna się od nowa.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE

4 wydanie książki instalacje fotowoltaiczne

0
0
Uchwalenie ustawy o OZE, start programu prosument sprawiło że rynek instalacji PV z rozważań teoretycznych coraz szybciej zmierza do realnych działań. Sytuacja na rynku przekłada się także na rosnące zainteresowanie zgłębianiem wiedzy z zakresu systemów PV. Duże zainteresowanie 3 wydaniem książki instalacje fotowoltaiczne sprawiło że przyśpieszona została publikacja wydania 4 które już jest dostępne w sprzedaży. Książka obecnie urosła do 271 stron pojawiły się nowe działy a wiele zostało zaktualizowanych.

Książkę można nabyć
lub 
książka instalacja fotowoltaiczne

Słonecznej lektury życzy autor. 

Spis treści wydania 4

1 Moduły fotowoltaiczne
1.1 Moduł fotowoltaiczny – budowa
1.2 Rodzaje i generacje ogniw i modułów fotowoltaicznych
1.2.1 Moduły zbudowane z ogniw z krzemu krystalicznego
1.2.2 Moduły cienkowarstwowe
1.2.3 Cienkowarstwowe hybrydowe moduły fotowoltaiczne
1.2.4 Moduły monokrystaliczne z obiema elektrodami z tyłu (all back contact)
1.2.5 Moduły monokrystaliczne typu HIT
1.2.6 Dwustronne moduły PV. Kiedy warto je zastosować?
1.3 Wielkość i udział w rynku poszczególnych typów modułów PV
1.4 STC, NOCT – warunki w jakich badane są moduły PV
1.5 Charakterystyka prądowo-napięciowa i najważniejsze parametry elektryczne
1.6 Zmiana mocy, napięcia oraz prądu wraz ze zmianą warunków słonecznych
1.7 Zmiana mocy, napięcia oraz prądu wraz ze zmianą temperatury
1.8 Jak poznać moduły wykonane z wysokiej i niskiej jakości ogniw?
1.8.1 W oparciu o parametry elektryczne
1.8.2 W oparciu o wygląd
1.9 Sprawność modułów PV
1.10 Znaczenie praktyczne sprawności
1.11 Dodatnia tolerancja i jej znaczenie przy wyborze modułu PV
1.12 LID i roczna utrata mocy
1.12.1 Moduły z dodatkiem galu
1.12.2 Początkowy wzrost mocy modułów CIGS
1.13 Degradacja warstwy EVA
1.14 Efektywność przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego
1.15 Gorący punkt (hot spot)
1.16 Korozja warstwy TCO – poważny problem niektórych baterii II generacji
1.17 Degradacja indukowanym napięciem PID
1.18 Certyfikaty i normy
1.19 PVT – połączenie modułu PV z kolektorem słonecznym


2 Falowniki (inwertery)
2.1 Budowa i podział falowników
2.2 System centralny czy zdecentralizowany?
2.3 Mikrofalowniki w instalacji
2.4 MPP traker – czym jest i jakie spełnia zadania
2.5 Zależność sprawności od obciążenia falownika
2.6 Oznaczenie sprawność falowników w karcie katalogowej
2.7 Moc czynna, bierna, pozorna – cos(fi), tg(fi)
2.8 Monitoring pracy falowników
2.9 Wymagania OSD względem falowników (nowość)
2.10 Analiza karty katalogowej
2.11 Napięciowy zakres pracy falownika (nowość)


3 Dobór i optymalizacja instalacji
3.1 Pochylenie i kierunek instalacji fotowoltaicznej
3.2 System nadążny
3.3 Odstępy między rzędami
3.4 Sposoby łączenia modułów w instalacji
3.4.1 Połączenie szeregowe i równoległe modułów
3.4.2 Niedopasowanie prądowe i napięciowe
3.5 Zacienienie i diody bocznikujące
3.5.1 Wpływ zacienienia na pracę modułu
3.5.2 Energetyczne skutki zacieniania
3.5.3 Uwzględnianie zacienienia w rozplanowaniu modułów
3.6 Przewody i kable w instalacji PV – dobór i straty energii
3.6.1 Dobór średnicy przewodów
3.7 Zabezpieczenia w instalacjach PV
3.7.1 Bezpieczniki
3.7.2 Wyłączniki nadprądowe
3.7.3 Ograniczniki przepięć i instalacja odgromowa (nowość)
3.7.4 Uziemienie i połączenie wyrównawcze
3.8 Unikanie pętli
3.9 Dopasowanie typu modułów do falownika
3.10 Dopasowanie mocy generatora PV do mocy falownika/ów
3.11 Jak obliczyć powierzchnię potrzebną pod instalację?
3.12 Wybór typu instalacji
3.13 Licznik w instalacji sieciowej on grid
3.14 Dobór instalacji sieciowej – on grid
3.14.1 Dobór mocy instalacji sieciowej – on grid (nowość)
3.14.2 Rozplanowanie modułów
3.14.3 Dobór falownika do modułów (nowość)
3.14.4 Przewody i zabezpieczenia (nowość)
3.14.5 Schemat instalacji (nowość)
3.15 Typy instalacji wyspowych
3.15.1 Bezpośrednie zasilanie urządzeń prądu stałego
3.15.2 Zasilanie urządzeń prądu stałego z wykorzystaniem regulatora ładowania
3.15.3 Zasilanie urządzeń prądu stałego i przemiennego z wykorzystaniem przetwornicy DC/AC oraz regulatora ładowania
3.16 Dobór instalacji wyspowej i hybrydowej do zasilania budynków
3.17 Dokumentacja i testy po wykonaniu instalacji
3.17.1 Testy (nowość)
3.17.2 Dokumentacja
3.17.3 Przykładowy protokół z pomiarów i testów instalacji fotowoltaicznej (nowość)
3.18 Akumulatory w systemach PV (nowość)
3.18.1 DOD i SOC - Głębokość rozładowania i liczba cykli ładowania (nowość)
3.18.2 Wpływ temperatury na prace akumulatorów (nowość)
3.18.3 Porównanie paramentów akumulatorów (nowość)
3.18.4 Współpraca falownika z akumulatorami (nowość)
3.19 Współpraca systemów PV z pompą ciepła (nowość)


4 Montaż i problemy eksploatacyjne
4.1 Prąd upływu
4.2 Zwarcie doziemne generatora PV
4.3 Wzrost napięcia w miejscu przyłączenia falownika
4.4 Mocowanie i montaż modułów i falowników
4.4.1 Falowniki
4.5 Montaż modułów i konstrukcji wsporczej
4.6 Możliwości i procedura przyłączenia instalacji do sieci
4.7 Mycie instalacji PV
4.8 Identyfikacja problemów poprzez analizę charakterystyki prądowo napięciowej (nowość)
4.9 Błędy wykonawcze


5 Ekonomika instalacji fotowoltaicznych
5.1 Produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej
5.1.1 Źródła danych o nasłonecznieniu
5.1.2 Uzysk energii z instalacji PV
5.2 Jak obliczyć uzysk energii z instalacji?
5.3 Składowe kosztów instalacji fotowoltaicznej (nowość)
5.4 Koszty eksploatacyjne
5.5 Przychody ze sprzedaży energii i ich opodatkowanie
5.6 Dotacja NFOŚiGW
5.7 Analiza ekonomiczna dla mikroinstalacji fotowoltaicznej (nowość)


6 Wydarzenia branżowe

Targi InterSolar - wideorelacja

0
0
W zeszłym tygodniu zakończyły się najważniejsze i największe targi branży PV. Targi Intersolar w Monachium to wydarzenie na którym warto a nawet trzeba być. To na tych targach można zobaczyć premiery urządzeń oraz nowe trendy w branży.   Dla tych którzy nie mieli możliwości odwiedzić targów polecam relację redakcji Globenergia.


Viewing all 116 articles
Browse latest View live